Stendinė paroda „Mykolas Kleopas Oginskis. Sugrįžimas į Tėvynę”
Parodos „Mykolas Kleopas Oginskis. Sugrįžimas į Tėvynę” anotacija
Istorijos nežinantys žmonės yra vaikai. Kaip kitaip pavadinti tuos, kurie , neturėdami praeities suvokimo, bando susivokti dabartyje. Anot filosofo Antano Maceinos, istoriškumo suvokimas žmogų skatina skverbtis ir nagrinėti praeitį, kaip savo būvio šaltinį. Šaltinį, kuris ištekėjęs praeityje, yra tęstinis laike, orientuotas į ateitį. Todėl, galvojant apie perspektyvą, negalima užmiršti praeities ir tų iškilių istorinių asmenybių, kurios vardan Tėvynės išlikimo aukojo „(…) savo turtą, gyvenimą, darbus“.
Mykolo Kleopo Oginskio (1765-1833) gyvenimas, jo politinė, diplomatinė, visuomeninė veikla ir kūrybinis palikimas, kaip reta, taikliai atspindi šiuos istoriškumo suvokimo principus ir idealus. Beviltiškų istorinės atminties sutemų laikotarpiais juos primindavo nemirtingo polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ melodija.
Tikimės, kad M. K. Oginskio 250-osioms gimimo metinėms skirta paroda padės ne tik iš naujo atrasti ir pažinti šią asmenybę, bet ir leis giliau suvokti dramatiškus XVIII a. II p. istorinių lūžių įvykius, kurių metu iš pasaulio žemėlapių buvo ištrintas Abiejų Tautų Respublikos, tuo pačiu ir Lietuvos vardas. Jubiliejinė M. K. Oginskio sukaktis turi pasitarnauti egzistenciniam mūsų visų susivokimui. Liūdniausia, kas gali nutikti, tai patikėti iliuzija, kad mūsų Tėvynės likimu pasirūpins kitos valstybės, kad patriotizmo idėjos paseno ir nebeatitinka šiuolaikinio, modernaus pasaulio elgsenos standartų.
Vytas Rutkauskas,
Rietavo Oginskių kultūros istorijos
muziejaus direktorius