Kunigaikštis Andrius (Ignotas, Joachimas, Juozapatas) Oginskis (1740 m. balandžio 13 d. – 1787 m. rugsėjo 12 d.)
Kunigaikštis Andrius (Ignotas, Joachimas, Juozapatas) Oginskis (1740 m. balandžio 13 d. – 1787 m. rugsėjo 12 d.) buvo Tado Pranciškaus ir Izabelės Radvilaitės sūnus, Lietuvos ginklininkas, Abiejų Tautų Respublikos pasiuntinys Vienoje ir Peterburge, Trakų kaštelionas, vaivada, Ašmenos (nuo 1757 m.), Guzovo, Kadarijos, Mockų ir Platelių seniūnas.
Jis gimė Taduline, Vitebsko vaivadijoje. 1755 m. gegužės mėnesį. Kai jam buvo 15 metų, gavo pulkininko laipsnį, kurį jam užleido dėdė iš tėvo pusės – Ignas. 1757 m. pavasarį jo tėvas perdavė jam teisę į Ašmenos seniūniją, o lapkričio 4 d. – ir Ašmenos seimelio prižiūrėtojo pareigas. 1758 m. spalio mėnesį Andrius Oginskis buvo seimo atstovas iš Infliantų1. 1760 m. kaip Kauno atstovas gavo Lietuvos tribunolo lazdą, o 1762 m. spalio 8 d. kaip Infliantų atstovas Varšuvos seime – Lietuvos kardininko laipsnį (apdovanojimas už lenkų šlėktos Brulovo teisių apsaugos manifesto pasirašymą). 1764 m. gegužės mėnesį, kai nebuvo faktinės valdžios, Varšuvoje pasirašė Čartoriskių konfederaciją. Karūnavimo seime prisiekė Stanislovui Augustui.
1763 m. liepos 21 d. Guzovo miestelyje (prie Mednevicų, netoli Varšuvos) kunigaikštis Andrius Oginskis vedė Pauliną Šembek. Paulina – Bresto seniūno, generalinio adjutanto Marko Šembeko ir Jadvygos iš Rudnickių dukra. Tai buvo trečioji Paulinos santuoka (pirmoji – su Celestinu Lubenskiu, antroji – su Jonu Potockiu). Susituokus su Jonu Potockiu, Paulinai atiteko Guzovo seniūnija.
Paulinos Šembek portreto (saugo Krasickių šeima Lenkijoje) nugarinėje pusėje nežinomas dailininkas yra palikęs užrašą, pasibaigiantį tokiais žodžiais: „Paulina iš Šembekų giminės… vadinama ponia Lietuvoje, Rusijoje ir Lenkijoje“. 1762 m. Andriui ir Paulinai gimė dukra Juzefa, 1765 m. antras vaikas – sūnus Mykolas Kleopas.
Andriaus ir Paulinos Oginskių sūnus Mykolas Kleopas savo atsiminimuose rašo: „Mano motina Paulina, mergautine pavarde grafaitė Šembek, pirmą kartą buvo ištekėjusi už Lubenskio, kuris gyveno labai trumpai. Antrą kartą ištekėjo už Potockio, kuris maždaug po metų paliko ją našle. Pagaliau ji ištekėjo už mano tėvo Oginskio. […] Kadangi su kiekvienu vyru turėjo po vieną sūnų, tai visuomenėje mano motiną dažnai vadindavo trijų provincijų motina. Mano motina buvo viena iš gražiausių Lenkijos ponių, jos elgesys buvo nepriekaištingas, ji galėjo būti geriausios žmonos ir švelniausios motinos pavyzdys.“
1766 m. seimo pavedimu kunigaikštis Andrius dalyvavo Lietuvos Iždo komisijos (finansų komiteto) darbe. 1769 m. jis, senato įpareigotas, kaip ypatingasis pasiuntinys išvyko į Sankt Peterburgą. Ten užsibuvo neilgai – nuo rugsėjo 30 iki spalio 6 dienos, nes carienė Jekaterina II nenorėjo priimti jokių delegacijų (to fakto Oginskis, prieš išvykdamas į Sankt Peterburgą, nežinojo). Dėl šios misijos Baro konfederatai Oginskį paskelbė priešu ir panaikino jo valdas, o karalius Augustas pasielgė priešingai – suteikė Oginskiui Baltojo Erelio bei Šv. Stanislovo ordino kavalieriaus titulus, 1771 m. lapkričio 21 d. – Lietuvos referento pareigas1.
1771 m. gruodžio mėnesį karalius Andriui Oginskiui patikėjo Abiejų Tautų Respublikos ypatingojo pasiuntinio Vienoje misiją. Siųsdamas kunigaikštį, karalius tikėjosi sulaukti Austrijos paramos valstybei ir palaikymo vienijant Baro konfederatus su sostu. Pasiuntinys išvyko iš Varšuvos 1772 m. sausį, o vasario viduryje jau buvo Vienoje. Mykolas Kleopas Oginskis šią kelionę mini savo „Atsiminimuose“: „Kai man buvo šešeri metai, aš, motulė ir sesuo išvykome kartu su tėvu […] į Vieną. Kelias buvo pavojingas, tad mums skyrė dviejų tūkstančių ulonų palydą, kuriai vadovavo Branickis. […] Artėjant prie Tynco, šalia Krokuvos mus pasivijo penkių šimtų rusų pajėgos, kurioms vadovavo Suvorovas, tada dar tik papulkininkis.“
Mykolui Kleopui Oginskiui ir Suvorovui buvo lemta dar ne kartą susitikti: 1793 m. – Sankt Peterburge, kai Suvorovas jau buvo generolas, ir vėliau – per Tado Kosciuškos sukilimą (jau skirtingose barikados pusėse); 1794 m. lapkričio 4 d. Suvorovas Varšuvos priemiestyje Prahoje sukilimą paskandino kraujyje, o Jekaterina II už tai jam suteikė feldmaršalo laipsnį. Oficiali sovietinė istoriografija, kurdama nacionalinius didvyrius (vienas iš jų – Suvorovas), nekreipė dėmesio į buitines šių asmenų gyvenimo detales, todėl mums šiandien itin įdomios minėtų didvyrių charakteristikos, paliktos jų amžininkų, pavyzdžiui, kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio vaikystės atsiminimai apie „Suvorovo figūrą“, 1772 m. žiemą stebėtą pro karietos langą pakeliui į Vieną: „Mane nustebino Suvorovo asmenybė… Jis jojo ant prasto kazokų arkliuko. Sulūžę batų galiukai, nutįsęs purvinas ir riebaluotas munduras, tabaku sutepta nosis, ne visai gražus veidas, – visa tai sukėlė man ypatingą baimę ir aš bijojau į jį žiūrėti. Tačiau jis labai mėgo vaikus ir dažnai vaišino mane bei mano seserį puikiais obuoliais. Imdavome juos nusukę akis, kad nereikėtų susidurti su jo žvilgsniu.“
Vienoje diplomato Andriaus Oginskio derybos su Baro konfederatais, kuriems vadovavo Mykolas Pacas, buvo bergždžios. Per atsisveikinimo audienciją (Andrius iš Vienos išvažiavo 1772 m. gruodžio mėnesį) Austrijos imperatorius pasiuntinį užtikrino, kad trijų imperijų – Austrijos, Prūsijos ir Rusijos – nuostata dėl Lenkijos padalijimo nepakito ir karaliaus Augusto pasipriešinimas gali tik pakenkti susidariusiai padėčiai. A. Oginskio misija baigėsi nesėkmingai. 1773 m. gegužės 5 d. pasiuntinys pateikė apie ją ataskaitą seimui. Nuo balandžio 27 d. jis – Lietuvos didysis kancleris. Birželio mėnesį A. Oginskis dalyvavo slaptų konfederacijų veikloje ir kaip karaliaus patikėtinis aptarinėjo valstybės vyriausybės sudėtį, veiklą po Abiejų Tautų Respublikos padalijimo. Seimas tuo laiku dar kartą delegavo Oginskį į Vieną, kur jis dirbo iki 1774 m. rugsėjo. Misija buvo sėkminga. Už tai Seimas Oginskiui paskyrė Guzovo (Sachačevo žemės), Kadarijos, Mockų ir Platelių (Trakų vaivadija) seniūnijas. 1775 m. liepos mėnesį kunigaikštis tapo Trakų vaivadijos deputatu seime.
A. Oginskis buvo vienas iš masonų ložės „Išminties šventovė“, pertvarkytos į „Šv. Karolio riterių“ ložę, įkūrėjų.
1778 m. gegužės 13 d. jis kaip Trakų kaštelionas tapo Senato nariu, o nuo 1783 m. gruodžio – Trakų vaivada. 1775 m. bevaikė teta Elena Oginskienė savo testamente Andriui Oginskiui užrašė Sokolovo žemes Palenkėje bei palivarką Žemaitijoje, priklausiusį Platelių seniūnijai. 1783 m. lapkritį jis dar gavo ir tėvo palikimą – Izabelino žemių kompleksą Ašmenos paviete. Savo rezidencijoje Guzove A. Oginskis ėmėsi tobulinti ūkį ir 1783 m. įvykdė žemės dalybų, išsaugojimo ir melioracijos reformą. 1786 m. Varšuvoje buvo išleistas jo „Ekonomikos instruktažas žmonėms, kurie eina tarnybą ūkyje…“
Kunigaikštis Andrius Oginskis mirė Guzove 1787 m. rugsėjo 12 dieną. Jo žmona Paulina šį pasaulį paliko praėjus 10 metų. Jie abu yra palaidoti pranciškonų vienuolyne Mednevicuose.