Kunigaikštis Kazimieras Dominykas Oginskis (1680–1773)
Kunigaikštis Kazimieras Dominykas Oginskis (1680–1773) – Trakų ir Vilniaus vaivada, 1692 m. vedė Eleonorą Vainiūtę. Turėjo dukras Marcibelą, Teresę, Eleną (Haliną), Marianą bei sūnų Juozą.
Kunigaikštytė Elena (Halina) Oginskytė-OGINSKIENĖ (apie 1700–1790) – Kazimiero Dominyko dukra, 1739 m. ištekėjo už Lietuvos maršalkos, Vilniaus kašteliono Ignoto Oginskio (1698–1775), Lietuvos ginklininko Marcijono Mykolo sūnaus. Dalyvavo politiniame gyvenime, padėdama savo tėvui, kuris 1726–1727 m. buvo Seimo komisijos narys Kurše. Mintaujoje (dab. Jelgava) susidraugavo su Kuršo kunigaikštiene Ana, 1730 m. tapusia Rusijos cariene. 1731 m., veikiausiai pakvietus carienei, apie kurią Maskvoje akredituoti Vakarų diplomatai atsiliepdavo kaip apie „gražią ir inteligentišką lenkę“, atvažiavo į Maskvą.
1740 m. E. Oginskytė-Oginskienė grįžo į Rusiją kaip Abiejų Tautų Respublikos ypatingojo pasiuntinio žmona. Faktiškai ji buvo diplomatė, o vyras Ignas atliko atstovaujantį vaidmenį. Buvo rašoma, kad ji „dama graži, išmintinga ir tokia stipri, kad gali laužyti pasagas“. 1775 m. bevaikė kunigaikštienė Elena Andriui Oginskiui kaip palikimą paskyrė Sakolovo dvarą Palenkėje (vėliau Sakolovą paveldėjo Andriaus sūnus Mykolas Kleopas Oginskis) ir palivarką Žemaitijoje – Platelių apylinkėse. Elena ir Ignas Oginskiai rėmė daug bažnyčių savo valdose – Vievyje, Babruose, Mikuline (prie Oršos) ir Borisove. Po vyro mirties Elena, Bialiničių savininkė, 1761 m. vietinei karmelitų bažnyčiai padovanojo stebuklingą Švč. Mergelės Marijos atvaizdą. Bialiničius greitai pradėta vadinti „Baltarusijos Čenstakava“.
Elena mirė 1790 m. Varšuvoje. Karstas su jos palaikais buvo palaidotas Vitebsko jėzuitų bažnyčioje, šalia vyro.
Romanas Aftanazis, aprašydamas netoli Smurgainių esantį Dabraulėnų dvarą, pateikia Aleksandro Pšezdzeckio atsiminimus apie meno kūrinių kolekciją, kurią surinko Dabraulėnų šeimininkas Adomas Giunteris (Gabrieliaus Puzino tėvas). Tarp kitų paveikslų, Pšezdzeckis užsimena ir apie kaštelionės Oginskienės portretą. Buvo pasakojama, kad ji „išlankstė iš sidabrinio talerio vamzdį, kai vaikai jai dėl senkančių jėgų ir senyvo amžiaus nebenorėjo leisti valdyti dvaro“ (vertė T. Kliaščonak – aut. past.). Norėtųsi tikėti, kad Dabraulėnuose buvo būtent Elenos Oginskienės portretas – jėgos išryškinimas portrete atitinka amžininkų atsiminimus apie Eleną. Tačiau… jiedu su Ignu neturėjo vaikų… Gal buvo dar ir kita stipri kaštelionė Oginskienė? Norėčiau pats sudaryti galimų kandidačių sąrašą, tačiau tai padaryti siūlau skaitytojams.