Kunigaikštis Marcijonas Mykolas Oginskis (1672–1750)
Kunigaikštis Marcijonas Mykolas Oginskis (1672–1750) – Simono Karolio ir Teodoros, Polocko kašteliono Jono Korsako dukros, sūnus, Lietuvos ginklininkas, kaštelionas, o vėliau – Vitebsko vaivada, Borisovo ir Vištyčio seniūnas.
Turėjo valdų Vitebsko žemėse – Mikulino, Liozno, Marcijonovo, Veliaškovičių, Gorsplios dvarus, Usviacko ir Babinovičių seniūnijas. Santuoka su Kristina Abromavičiūte (Jono Kazimiero Lenfordo našle) jam suteikė teisę į Bobrus ir Bialiničius Oršos paviete. Babinovičių miškuose paruošta mediena laivais buvo plukdoma Laukesos ir Dauguvos upėmis į Rygą. Marcijonas Oginskis už šias parduotas prekes gaudavo neblogas pajamas. Jo piniginius reikalus ilgą laiką tvarkė Jeronimo Florijono Radvilos vyriausiasis kasininkas Šmuila Ickavičius. Marcijonas Oginskis siekė kai kuriuos savo dvarus paversti miesteliais, o, laikui einant, – ir nedideliais miestais. Jis buvo sumanęs netoli Rusijos sienos esantį Veliaškovičių dvarą padaryti miestu ir jį pavadinti Rusų Varšuva. Tęsdamas giminės tradiciją, kunigaikštis Marcijonas 1720 m. rėmė Šv. Antano bažnyčią Mikulino dvare ir šalia jos įkūrė bernardinų vienuolyną. Jis taip pat skirdavo pinigų Vilniaus karmelitų vienuolynui, kur buvo palaidotas jo tėvas. Vitebsko dominikonų vienuolynui kunigaikštis skyrė 2 000 talerių. 1730 m. jam patikėtos Vitebsko vaivados pareigos. 1731 m. vasario 7 d., M. M. Oginskiui atvykstant į miestą, buvo surengtas iškilmingas sutikimas: 9 valandą ryto, garsiai griaudint patrankoms, vaivada išvažiavo iš savo rūmų su turtingai papuoštu turkišku žirgu, kurį vedė liokajai, apsirengę turkiškais aprėdais, jį lydėjo kariuomenė, draugai ir tarnai…
XVIII a. 4 dešimtmečio antroje pusėje Marcijonas Oginskis beveik apleido politinę veiklą.
Jis turėjo rūmus Lukiškėse prie Vitebsko, tačiau daugiausiai gyvendavo Marcijonovo dvare netoli Vitebsko. Iš keturių santuokų turėjo penkis sūnus ir penkias dukras. Jo žmonos buvo Teresė Bžostovskytė (vedė 1701 m.), Teresė Tyzenhauzaitė (vedė 1723 m.), Kristina Abromavičiūtė (vedė 1733 m.), Teklė Ana Larskytė (vedė 1745 m.). Vitebsko jėzuitų bažnyčioje vaivada įrengė formalų mauzoliejų. Čia buvo palaidotos dvi jo žmonos: Trakų kašteliono Jono Vladislavo Bžostovskio dukra Teresė Bžostovskytė (mirė 1721 m.) ir Kristina Abromavičiūtė (mirė 1738 m.). Kunigaikštis Marcijonas mirė 1750 m. spalio 29 d. ir buvo palaidotas Vitebsko jėzuitų bažnyčios rūsyje (bažnyčia sunaikinta XX a. 3 dešimtmetyje). Marcijono sūnūs Stanislovas, Pranciškus Ksaveras, Tadas Pranciškus, Kazimieras, Ignas gimė iš santuokos su Terese Bžostovskyte. 1733 m. Pranciškus Ksaveras Varšuvoje įstojo į Jėzuitų ordiną. Jis pakaitomis yra buvęs Vilniaus, Vitebsko ir Minsko jėzuitų kolegijų rektorius. Pirmoje XVIII a. pusėje Marcijonas Mykolas įsigijo Zalesę, kurią kaip palikimą užrašė savo paskutinei žmonai Teklei Anai Larskytei (von Lar). Po jos mirties Zalesę pradėjo valdyti vaivados sūnus iš pirmos santuokos Tadas Pranciškus.