1794 m. sukilimo dalyvis
1794 m. M. K. Oginskis dalyvavo Tado Kosciuškos vadovaujamame sukilime, buvo išrinktas Lietuvos tautinės aukščiausiosios tarybos nariu (veikė 1794 m. balandžio–birželio mėnesiais), vadovavo Ukmergės, Švenčionių, Breslaujos apskričių sukilėliams, dalyvavo mūšiuose prie Valažino, Ivenčiaus, Vyšniavo. Jis organizavo kavalerijos diviziją, vadovavo šaulių būriui, kurį buvo apginklavęs iš savo lėšų. Vilniuje, Oginskiams priklausiusiuose Sluškų rūmuose (juos M. K. Oginskis paveldėjo 1800 m., nuo 1803 m. rūmai priklausė Vilniaus miesto magistrato tarėjui Domininkui Čaikovskiui), veikė sukilėlių štabas, o rūmų teritorijoje – sviedinių liejykla. Po sukilimo ir III-ojo Lietuvos-Lenkijos padalijimo, Lietuvai praradus nepriklausomybę, M. K. Oginskis, prisidengęs svetima pavarde, pasitraukė iš Lietuvos. Spėjama, kad būtent tuo laiku (1794) ir buvo sukurtas garsusis jo polonezas „Atsisveikinimas su tėvyne“ (a-moll Nr. 13 ).
Gegužės mėnuo
1794 m. gegužės 6 dieną M. K. Oginskis tapo Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos (laikinosios sukilėlių vyriausybės) nariu. Siekiant išvengti neramumų Vilniaus mieste, Tarybos įsakymu M. K. Oginskis, kaip Vilniaus tvarkos komisijos delegatas pasakė kalbą Pohuliankoje, kur jo klausėsi 30 tūkstančių gyventojų. Gegužės 11 d. jis, kaip Tarybos delegatas, kartu su Tamašu Vavževskiu Pohuliankoje apžiūrėjo gvardiją.
Taryba M. K. Oginskį paskyrė šaulių dalinio vadu. Jam kunigaikštis paaukojo 118 tūkstančių auksinų, kurie panaudoti formuojant, apginkluojant ir apmokant 480 žmonių. Dar 100 tūkstančių auksinų M. K. Oginskis paaukojo K. Nagurskio raitininkų daliniui apginkluoti (su K. Nagurskiu mes dar susidursime kitokiomis aplinkybėmis, kitu laiku, kitoje valstybėje).
Po gegužės 14 d., Tarybai leidus, turėdamas pasus, kunigaikštis lydėjo žmoną į ramesnę vietą – Mykolo Kazimiero Oginskio Sedlcų dvarą, esantį prie Varšuvos. Netoli Gardino, Ščerbų pasienio punkte, muitininkas Hušča sulaikė ekipažus ir apkaltino Oginskį išdavyste bei bandymu pasprukti į Prūsiją.
Šį muitininką M. K. Oginskis buvo pašalinęs iš pareigų, kai 1786 m. kaip Lietuvos iždo komisaras tikrino pasienio postus nuo Palangos iki Bresto. Dabar tas pats Hušča nutarė suvesti sąskaitas su kunigaikščiu, nes, anot M. K. Oginskio, buvo „kerštingas ir grubus“. Nuo to laiko liaudyje paplito posakis „Šlėkta Hušča neišleidžia pas prūsus“ („Šlachcic Hušča da prusau nia pušča“).
M. K. Oginskis Gardine buvo net suimtas, tačiau greitai nepagrįsti kaltinimai buvo panaikinti, jis grįžo į Vilnių, kur Taryba oficialiai pareiškė savo pasitikėjimą juo, o žmona išvyko į Sedlcus.
Birželio mėnuo
Jokūbas Jasinskis patvirtino M. K. Oginskio projektą, siūlantį partizaninį reidą į Minską, kurio tikslas buvo pasiekti M. K. Oginskio valdas Mogiliavo žemėse ir prijungti prie sukilėlių 12 tūkstančių valstiečių. Vilnių slapta paliko 300 Oginskio dalinio šaulių (jis buvo pavieto generolas-majoras) ir 200 majoro Korsako raitelių. Pirmasis miestas, kurį užgrobė dalinys, buvo Valažinas, vėliau jis įžengė į Ivenčių, kur nebuvo rusų kariuomenės.
Fragmentas iš Minsko gubernatoriaus, generolo-majoro Nepliujevo birželio 4 d. raporto kunigaikščiui Repninui: „Šio birželio 4-ąją Oginskio ir Sulistrovskio vadovaujami riaušininkai, tarp kurių daug reguliarios kariuomenės karių, prisėlino miškais per mūsų valdų ribas ir užpuolė Ivenčiaus miestelį.“
Birželio 5 d. Ivenčiuje M. K. Oginskis perskaitė miestiečiams kreipimąsi į Minsko žemių gyventojus („Universalą“), kviesdamas palaikyti sukilimą. Po Kreipimusi buvo toks parašas: „Mykolas Oginskis, Lietuvos korpuso šefas, laisvosios kariuomenės vadas.“
Ivenčiaus rusų armijos sandėliuose sukilėliai rado daug amunicijos, gelumbės, taip pat įvairių kitų daiktų, tarp jų ir daug gaminių iš tauriųjų metalų. Sužinojęs, kad prie Minsko jau laukia stiprios priešo pajėgos, M. K. Oginskis įsakė paimti viską iš sandėlių, sukrauti į vežimus ir pasukti atgal, Bakštų link, susijungti su sukilėliais. Gurguolėje buvo 170 vežimų. Persikėlus per Berezinos upę, ilga vežimų virtinė kartu su lydinčiu daliniu priartėjo prie Vyšniavo kaimo, kur jį užpuolė barono Levino Benigseno ir grafo Nikolajaus Zubovo, Platono Zubovo brolio, daliniai.
Fragmentas iš birželio 7 d. Nepliujevo raporto: „Šią akimirką gaunu iš generolo Benigseno žinią, kad […] jis juos (Oginskio dalinį – aut. past.) pavijo Vyšniavo miestelyje, atėmė patranką, suėmė du karininkus ir iki 50 eilinių, 200 paguldėme vietoje, o tarp jų nužudytu laikomas ir pirmasis vadas (Oginskis – aut. past.)“.
Iš barono L. Benigseno raporto grafui N. Zubovui: „Devintą valandą ryto atvykęs į Vyšniavo miestelį, nutariau nedelsdamas atakuoti […]. Susirėmimas […] užtruko iki pusės dvyliktos, priešas buvo visiškai sutriuškintas ir aš vijausi jį didžiai sumišusį […] daugiau nei šešis varstus […]. Priešas buvo priverstas mums palikti visą savo gurguolę iš daugiau nei du šimtus vežimų, kuriuose buvo sukrauta daug grobio iš Ivenčiaus.“
O štai kaip šis mūšis apibūdintas kitoje kovotojų pusėje buvusio liudininko – fragmentas iš M. K. Oginskio atsiminimų: „Po kurio laiko, kai nusileidome nuo Vyšniavo kalno, sustabdžiau gurguolę ir nagrinėjau žemėlapį, ieškodamas kelio […]. Kaip tik tuo metu gausus kazokų būrys, lydimas Nikolajaus Zubovo pulko, […] netikėtai mus puolė […]. Kadangi buvau neatsargus, tai mano skrybėlę pervėrė kelios kulkos ir, be abejo, būčiau žuvęs, jei vienas karininkas, pavarde Pavlovičius, nebūtų pastvėręs mano žirgo pavadžių ir privertęs mane trauktis. Praradau viską, ką gabenau iš Ivenčiaus, taip pat savo kasą, kurioje buvo apie septyni tūkstančiai aukso dukatų, daug brangenybių, ir visus dokumentus. Žuvo dvylika kavaleristų, apie dvidešimt savanorių, dvidešimt penki šauliai ir visi mano tarnai. […] Pavyko prikalbinti apie šimtą penkiasdešimt vyrų […], šauliai pasitraukė į mišką, o priešo kavalerija vėl puolė mūsų sparnus, ketindama apsupti ir neleisti atsitraukti. […] Keletą valandų mus vargino gausūs Cicianovo korpuso patrulių būriai. Pagaliau, jau beveik sutemus, pasiekėme mūsų kariuomenės Krėvoje avangardą.“
Pralaimėjęs šį mūšį su L. Benigsenu, M. K. Oginskis po kelių metų prieš jį laimės romantiškojo fronto dvikovoje.
Birželio 8 d. M. K. Oginskis jau buvo pagrindiniame štabe Ašmenoje, kur, kaip jis rašo savo atsiminimuose, „Generolas Jasinskis ir narsūs jo kariuomenės karininkai […] sutiko labai džiūgaudami. Prikaišiojo man už nutrūktgalviškumą ir guodė dėl patirtų nesėkmių. Po dienos čia atvyko ir išgyvenę dalinio kariai.“
Birželio 27 d. Vilniuje kunigaikštis gavo naujojo sukilėlių vado – generolo M. Velhorskio užduotį išvykti kaip patikimas pasiuntinys į Varšuvą pas T. Kosciušką.
Birželio 29 d. atvyko prie Varšuvos, kur susitiko su T. Kosciuška. „Penktą valandą ryto mane įvedė į jo palapinę. Čia jis ilsėjosi ant šiaudų kuokšto…“ Perskaitęs Velhorskio laiškus bei M. K. Oginskio ir J. Jasinskio raportus apie partizaninį reidą, T. Kosciuška „paspaudė man ranką ir padėkojo, kad rodau tautiečiams pavyzdį – ėmiausi pavojingos, niekada neišbandytos profesijos…“ Be kitų dalykų, T. Kosciuška pagyrė naująjį M. K. Oginskio projektą – Dinaburgo1 reidą, kuris nukreiptų aplink Vilnių besitelkiančią reguliariąją rusų kariuomenę.
Liepos mėnuo
Liepos 19 d. M. K. Oginskis su savo šaulių daliniu ir kitais sukilėliais aktyviai gynė Vilnių nuo rusų šturmo.
Rugpjūčio mėnuo
Rugpjūčio 1 d. prasidėjo antrasis Dineburgo reidas pro Nemenčinę, Švenčionis ir Dusetas. Dalinį sudarė tūkstantis kavaleristų ir apie pusantro tūkstančio pėstininkų. Tačiau pusė raitelių jojo blogais žirgais, tik 300 pėstininkų turėjo šautuvus, o likusieji buvo apsiginklavę tik ietimis. Dalinys papildomai dar turėjo dvi mažas patrankas. Norėdamas, kad apie reidą priešas nežinotų, M. K. Oginskis paliko beveik visą dalinį Dusetose (Breslaujos žemės), o pats su trimis šimtais kavaleristų patraukė link Dauguvos – prie Dinaburgo. Tačiau čia sukilėlių jau laukė – rinkosi rusų kariuomenė. Po kurio laiko, taip ir nepersikėlęs per upę, dalinys grįžo į Dusetas. Tiesa, 30 savanorių vis dėlto įsibrovė į miestą ir netyčia jį padegė.
Rugpjūčio 11 d. T. Kosciuška išsiuntė M. K. Oginskiui laišką, kuriame rašė: „Pilieti! Gavau jūsų pranešimą nuo Dauguvos krantų. Džiaugiuosi, kad įstengėte išpildyti mano ketinimus ir mūsų lūkesčiai išsipildė…“
Pro Zarasus ir Ilūkstę pasitraukę į Dusetas, sukilėliai sužinojo, kad rusai užpuolė ir užėmė Vilnių. Rugpjūčio 12 d. Vilniuje sukilėliai buvo sutriuškinti, o jų kariuomenės likučiai atsitraukė prie Kauno. Dusetose M. K. Oginskis Morikoniui perdavė savo dalinį ir nutarė per Kauną vykti į Varšuvą pas T. Kosciušką: „Generolą Chlevinskį1 su kariuomene radau Jonavoje, už trijų ljė nuo Kauno. Pasakiau jam, kad nutariau vykti pas T. Kosciušką ir palieku Nemuno krantus; juos vėl pamačiau tik po aštuonerių metų, grįžęs iš emigracijos, ir po įvykių, kurių, nors ir turėjau blogą nuojautą, niekada negalėjau įsivaizduoti.“
Taip, netoli Uogintų (jo tolimo giminaičio Dmitrijaus Hlušonako rezidencijos) baigėsi sukilėlio, Vilniaus Aukščiausiosios Tarybos nario ir laisvosios kariuomenės vado Mykolo Kleopo Oginskio kelias.
Rugpjūčio 18 d. M. K. Oginskis Varšuvoje gavo T. Kosciuškos leidimą vykti į savo dvarą Sokolove. Tą pačią dieną iš Nemirovo (Ukraina) į Baltarusiją su savo kariuomene išvyko generolas Suvorovas, kuris, nugalėjęs sukilėlius prie Krupčicų (šalia Kobrino), o rugsėjį – prie Bresto, mėnesį laukė įsakymo žygiuoti į Varšuvą.
Spalio mėnuo
Spalio 10 d. T. Kosciuška buvo sužeistas mūšyje prie Macejovicų ir pakliuvo į nelaisvę. M. K. Oginskis Sokolove gavo žinią apie T. Kosciuškos suėmimą ir, sužinojęs, kad Sokolovo link žygiuoja 500 kazokų būrys, grįžo į Varšuvą. Sukilimo vadu išrinktas Tomas Vavžeckis leido M. K. Oginskiui išvykti į generolo Henriko Dombrovskio dalinį.
Lapkričio mėnuo
Lapkričio 4 d. Suvorovo kariuomenė šturmavo Varšuvos priemiestį Pragą. Suvorovo raporte nurodoma, kad buvo nužudyta 13 340 gynėjų, 3 000 paskendo Vyslos upėje, 12 860 paimta į nelaisvę. Po kelių dienų Varšuva kapituliavo. Už sukilėlių numalšinimą generolas feldmaršalas Suvorovas iš imperatorienės Jekaterinos II gavo žemių Baltarusijoje (tarp jų – Kobriną ir Kobrino apskritį) bei daugiau kaip 25 tūkstančius baudžiauninkų.
M. K. Oginskis kartu su H. Dombrovskio dalinio karininkais prasmuko į Vakarus, pasinaudodamas pasu, išduotu Michailovskio vardu, ir paliko valstybę, kuriai nebebuvo lemta egzistuoti. Austrija ir Prūsija netrukus pasidalijo lenkų žemes ir dalį ukrainiečių bei lietuvių žemių, o Rusija prisijungė visą Baltarusiją ir didelę dalį Lietuvos bei Ukrainos. Karalius Augustas buvo įkalintas.
Kunigaikščio M. K. Oginskio gyvenime prasidėjo 7 metų laikotarpis, pilnas išbandymų ir nuotykių – emigranto tremtinio kelias. Buvęs diplomatas ir sukilėlis tapo pabėgėliu, besislapstančiu skirtingomis pavardėmis, politiku be valstybės. Net ir tokiomis sąlygomis jis toliau domėjosi menu ir pagal seną įpratimą sekė politinius įvykius ir svarbiausius faktus apie juos užrašinėdavo į savo sąsiuvinį.
Taip prasidėjo emigranto reidas po Europą, kuris priminė Prancūzijos Respublikos diplomatų partitūrą kitu greičiu – pasitelkiant tuo metu madingo šokio galopo tempą.
Parengta pagal Sergejaus Verameičiko tekstą