Polonezų skambesyje Kaišiadorių muziejus pristatė turtingą ir nepaprastą vietos istoriją liudijantį paveikslą
Lapkričio 28 dieną Kaišiadorių muziejuje įvyko teatralizuotas muzikinis renginys, skirtas Mykolui Kleopui Oginskiui. Jo metu taip pat buvo pristatyta Rembranto paveikslo „Lenkų raitelis“ (1655 m.) kopija. Šiame paveiksle, meno istorikų nuomone, nutapytas Marcijonas Aleksandras Oginskis – pulkininkas, Trakų vaivada, Lietuvos didysis kancleris, pasiuntinys į Seimą ir LDK Vyriausiąjį Tribunolą, daugelio seniūnijų, tarp jų ir Darsūniškio, seniūnas, Strėvininkų, Kruonio bei kitų dvarų savininkas. Manoma, kad Marcijonas Aleksandras Oginskis nutapytas kai studijavo Leidene, Olandijoje. Svarbu pažymėti, kad pati Oginskių giminės pavardė kilo XVI a. viduryje nuo Uogintų dvaro. Dabartinis Uogintų kaimas yra Rumšiškių seniūnijoje, per 6 km nutolęs nuo Kaišiadorių.
Kaišiadorių muziejaus iniciatyva paveikslo kopiją nutapė dailininkas-restauratorius Linas Lukoševičius. Kaišiadorių rajono verslininkai, „Savingės“ savininkai Valentina ir Valdas Olekos „aprengė“ paveikslą t. y. padovanojo jo rėmus. Muziejaus direktorius Olijardas Lukoševičius renginio metu savo ruožtu nuoširdžiai padėkojo už šią paramą.
Paveikslo pristatymas vyko koncertinės-edukacinės programos „Mykolas Kleopas Oginskis: gyvenimas ir kūryba“ fone. Ši programa jau apkeliavo nemažą dalį Lietuvos, buvo pristatyta Lenkijoje, Rusijoje. Programą su įkvėpimu atliko aktorė Virginija Kochanskytė, pianistė Šviesė Čepliauskaitė, dainininkė Giedrė Zeicaitė. UNESCO Generalinėje konferencijoje Paryžiuje į pasaulinės reikšmės sukakčių, kurias numatoma minėti 2015 metais, sąrašą įtrauktos Mykolo Kleopo Oginskio (1765–1833) 250-osios gimimo metinės. „Mykolas Kleopas Oginskis: gyvenimas ir kūryba“ – tai sudėtinė M. K. Oginskio 250-ųjų gimimo metinių įprasminimo programos dalis, galimybė pažinti jo asmenybę, kūrybinį palikimą, mažai težinomus ano meto kultūros paveldo klodus. Šio projekto organizatoriai Lietuvoje – Rietavo muziejus. Todėl padėkoti už įspūdingą reginį turėtume ne tik programą atlikusioms talentingoms menininkėms, bet ir kolegoms iš Rietavo muziejaus, ypač jo direktoriui Vytui Rutkauskui.
Šis renginys gražus kultūros ir verslo atstovų bei tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdys.
Kaišiadorių muziejaus vyr. fondų saugotoja Nijolė Adukonienė
Astos Sabonytės nuotraukos
Kaišiadorių muziejaus parengta informacija