Mykolo Kleopo Oginskio protėviai
Hlazina, Hlušanokas – kunigaikščių, XIV a. gyvenusių Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, Smolensko žemėse, pravardės (jos atsirado vėliau, XVII a.).
Nelengva atsakyti į klausimą, kokiai tautybei priklausė Oginskių protėviai – lenkų ar baltarusių.
Tuo metu Smolensko žemės buvo etninė baltarusių teritorija, įėjusi į LDK sudėtį. Dar ir mūsų laikais ten yra kaimų, kur kalbama baltarusiškai. Iš Smolensko žemių yra kilę žymūs baltarusių poetai Aleksandras Tvardovskis bei Michailas Isakovskis.
Kunigaikštis Vasilijus Hlazina iš LDK kunigaikščio Kazimiero Jogailaičio gavo Mstislavo dvarą Smolensko žemėse. Vėliau Kazimiero įsakymu šis dvaras buvo perduotas Vasilijaus Hlazinos sūnui – kunigaikščiui Ivanui.
Kunigaikštis Ivanas Hlazina (Vasilijaus sūnus), be krikšto pavardės „Hlaziničius“, turėjo ir pravardę „Puzininas“. Suprasliaus sinodike yra užrašyta: „Kunigaikščio Hlazinino bei jo brolio kunigaikščio Ivano Puzinino giminė.“ Valdant Kazimierui Jogailaičiui, I. Hlaziničius pabėgo į Maskvą, tačiau jo vaikai ir žmona pakeliui buvo sulaikyti ir pasiliko LDK. 1494 m. Maskvos kunigaikštis Ivanas III pareikalavo, kad LDK kunigaikštis Aleksandras išduotų Ivano Hlaziničiaus žmoną – kunigaikštienę ir vaikus, tačiau to nebuvo padaryta.
Jeigu Ivanas Hlazina nebūtų pabėgęs, o jo vaikai ir žmona nebūtų sulaikyti ir pasilikę LDK, Oginskių giminė neegzistuotų. Tolimesnis bėglio likimas Maskvoje yra nežinomas.
Be 1496 m. paminėto I. Hlaziničiaus sūnaus Jurijaus, kunigaikštis Ivanas paliko ir daugiau sūnų: Dimitrą, Ivaną (jo sūnus Timofejus pasivadino pravarde „Puzina“ ir pradėjo Puzinų giminę), Levą, Mykolą ir Andrėjų, kurie įtraukti į Smolensko kunigaikščių ir bajorų sąrašą, sudarytą XV a. pabaigoje. Visi jie vadinosi Hlušanakais arba Hlušonakais.
Kunigaikštis Aliochna Hlazina (antrasis Vasilijaus sūnus) 1458 m. pasižymėjo kovoje su kryžiuočiais. 1486 m. jis tapo Smolensko okolničiumi, 1492 m. gavo Mamajeuskaje kaimą Smolensko žemėse. LDK kunigaikštis Aleksandras Jogailaitis paskyrė jį vietininku Lučine, kuris pagal susitarimą su Maskva 1494 m. buvo grąžintas LDK. 1496 m. Aliochna gavo Kožuchavo, Vechrų, Razrabovičų, Niamlionavo ir Naskovo kaimus Smolensko žemėje, 1498 m. – Ščarbinų, Kazlovo ir Čulkovo privilegijas, o 1499 m. – Davidkovo bei Skavarodno. 1500 m. Maskva užkariavo Lučiną, o Smolensko vietininkas gavo Apso dvarą Breslaujos paviete. Jis buvo vedęs Sapiegaitę, turėjo dukrą Fedorą Hlazinaitę, kuri po tėvų mirties savo dėdės – karališkojo sekretoriaus Ivano Sapiegos – padedama ištekėjo už maršalkos Aleksandro Saltanavičiaus.
Kunigaikštis Dmitrijus Hlušonakas (Ivano sūnus) 1486–1487 m. gavo smulkias LDK kunigaikščio dovanas iš Smolensko pajamų. Didysis kunigaikštis Aleksandras jam padovanojo Žiežmarių pavieto Uogintų privilegiją.
Kunigaikščio Dmitrijaus karjera ir „giminės geografija“ Aleksandro Jogailaičio laikais pajuda į vakarus, link Baltijos jūros. Uogintai yra Kaišiadorių rajone, netoli Kruonio, tarp Vilniaus ir Kauno. Dabar šiame kaimelyje liko vos kelios trobos. Per Antrąjį pasaulinį karą (1944 m.) viską pasigviešė liepsnos. Išliko tik nedidelė liepų alėja. Į Uogintus atvažiavus kunigaikščiui Dmitrijui Hlušonakui, prasidėjo antroji šios giminės istorija.
Akivaizdu, kad 1510 m., po kunigaikščio Dmitrijaus mirties, LDK kunigaikštis Žygimantas II patvirtino, kad Uogintai priklauso jo sūnui Bogdanui.
Kunigaikštis Bogdanas Hlušonakas (Dmitrijaus sūnus) 1542 m. bylinėjosi su kunigaikščiu Barovskiu dėl namo Vilniuje. 1555 m. jo našlė kunigaikštienė Bagumila Bogdanova, sudarydama testamentą, savo sūnus Motiejų ir Fiodorą, taip pat ir velionį vyrą įvardijo kunigaikščiais Oginskiais iš Kozelsko.
Pradedant šiuo XVI a. vidurio įrašu testamente, išnyko kunigaikščių giminės pravardės Hlazina ir Hlušonakas. Nuo to laiko iki pat mūsų dienų vartojama giminės pavardė Oginskiai, sudaryta pagal lietuviško Uogintų miestelio pavadinimą.